Allah ve zaman

General

Allah zamandan ve mekandan münezzehtir. 

Ama genede sormak isterim.

Ölüler beklermi ?

31/12/2016 06:43:54
1 like

Bence ölüler beklemez. Çünkü zaman sadece bu dünya için var öldüğümüz anda bizim için zamansız bir an başlıyor. 

Zaman ölümlü için var. Bir son varsa zaman var sonsuz olan bir şeyi anlara bölüp zaman diye ölçemeyiz.

Biz öldüğümüzde ortadan kalkacak zaman. 

Allah zamandan münezzehtir.

O halde zaman yekparedir Allah için. Son insan ölürken ilk insan şu anda yaratılıyor olabilir. Kıyamet kopuyorken ilk insan daha yeni yaratılıyor olabilir yani her şey Allah katında yekpare bir andan ibaret olabilir. Her şey tek bir anda oluyor olabilir. 

Ölünce beklemeyeceğiz bence çünkü her şey aynı anda oluyor. İlk insan doğarken son insan aynı anda ölüyor ve hesabımızı çabucak görecek Allah beklemeyeceğiz.

01/01/2017 18:00:52
2 likes

ayni bende düsünüyorum, acaba benmi sacmaliyorum diye bi sorayim dedim.

evet allah huzurunda hersey tek dir ve ayni anda, cünkü zaman yoktur. yani hersey de suan gecmisdir, yani ya cennet ya cehennemdeyiz, yani aslinda hersey bitmisdir. ozaman biz bunu niye görüyoruz ? tek cevap olabilir, biz yaşadıklarımıza sahitlik edecegiz diye. insanoglu sormasin diye ben niye cennet ya cehennemdeyim diye. (bana öle geliyor)

01/01/2017 19:07:32

Zaman ve sorduğun soru farklı şeyler. Ölüler bekler mi? Tabiiki bekler. Ama asıl soru beklemesi değil, konuya göre ne kadar bekleyeceği. İşte buarada zaman algısı devreye girer. Zaman nesnel kavramlar üzerinde var olan bir algıdır. Yani nesnellilk herhnagi bir kütle olma durumudur. Eğer kütle yoksa zamanda yoktur. Ruh dediğimiz kavram kütleden bağımsızdır. Dolayıs ile ölen birinin öldüğü zamnla uyandığı zaman arasında (geçen zaman bağamında) fark yok denecek kadar azdır. Sadece kişinin bir öğle şekerlemesi (uyku)yaptığında geçirdiği zaman kadar algılar. Ancak algılay ruh değil, tekrar bedenleşmiş halidir. Yani zamana tabi olmuş hali. Aslında yeni tabi olduğu zamanda farklıdır. Öyle bir zaman içindedir ki zaman içinde bir başka zaman. Yani bulunduğu anların nedenselliği yoktur. Ama ölmeden önceki anların nedenselliği vardır. Bulunduğu zamanın içinden yaşamdaki zamanı ona gösterilir. Bir anlamda gösterilen aslında onun kaydettikleridir. Bu anlamıyla zaman bir kaydedicidir. Kişinin hiç bir şeyi yalanlayamamasının nedenide budur.

07/01/2017 22:44:32

Ölüler bekliyor dersek, isterse 1 saniye de olsa, bu bi zaman demek. Ama allah yartdigindan münezzehtir, ve zamanida allah yaratdigi icin ona ihtiyaci yok. Bu yüzden allah ölüleri beklemez. 

diye düsünüyorum.

08/01/2017 04:17:48
1 like